آخرین مطالب

اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در ارتقای دانش و توسعه مهارت، موجب اثرات مثبت در تولید و بهره وری در کشور شده است

استاندار همدان در دیدار با رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: اقدامات دانشگاه جامع علمی کاربردی در ارتقای دانش و توسعه مهارت، موجب اثرات مثبت در تولید و بهره وری در کشور شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان همدان، دکتر حسین بلندی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در سفر استانی خود به استان همدان با دکتر علیرضا قاسمی فرزاد استاندار استان همدان دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار که در محل استانداری همدان برگزار شد دکتر بلندی اظهار داشت: با شروع مسئولیت اینجانب در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی، به عنوان اولین چالش، احیاء مراکز آموزش علمی‌کاربردی در شرف تعطیلی با اجرای طرح آمایش آموزش عالی علمی‌کاربردی مورد توجه قرار گرفت که ضمن حذف کدرشته محل‌های فاقد تقاضا و نیاز بازار، رشد 25 تا 30 درصدی پذیرش دانشجو را  به ارمغان آورد. 
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: با اجرای این طرح در مهر ۱۴۰۱ تعداد ۸۸۰۰ کد رشته محل در دفترچه پذیرش قرار گرفت که در بهمن ۱۴۰۱ باتوجه به پایش صورت گرفته این تعداد به عدد 6200 کدرشته محل کاهش یافت و رشته های فاقد متقاضی در بازار کار حذف شد. 
وی تصریح کرد: برای مهرماه 1402 نیز تعداد کد رشته محل های اعلامی به عدد 5857 کدرشته محل رسیده است که تعداد ۸۵۷ کد رشته محل جدید مورد نیاز بازار کار نیز در این پذیرش ایجاد شده است ، همچنین در اجرای طرح آمایش آموزش عالی علمی‌کاربردی به ۱۲۵ برنامه درسی جدید نیاز داشتیم که در طی یکسال گذشته این تعداد برنامه درسی تدوین شد و بازنگری الباقی برنامه های درسی نیز در دستور کار قرار دارد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی دومین چالش را موضوع صلاحیت حرفه‌ای عنوان کرد و گفت: پس از جلسات فراوان و پیگیری‌های مستمر، چارچوب صلاحیت حرفه‌ای با رعایت حیطه مجریان ، مصوب شد از سطح ۴ تا ۸ مربوط به آموزش عالی باشد.
دکتر بلندی، پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر در نظر گرفتن آمایش در اجرای رشته های دانشگاهی و اشتغال دانش اموختگان دانشگاهها و دستور ریاست محترم جمهوری در حمایت از طرح‌های اشتغال‌زایی را از مهم‌ترین برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی در ترویج و توسعه آموزش‌های مهارتی دانست و با اشاره به تصویب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مصوب تسهیلات خوداشتغالی توسط شورای عالی اشتغال به استان‌ها و مشخص شدن سهم هر استان از این طرح، خواستار تعریف فرآیندی شد که استفاده‌کنندگان از این تسهیلات، دوره‌های مهارتی عالی متناسب هر شغل را در دانشگاه جامع علمی‌کاربردی در قالب دوره‌های کوتاه مدت بگذرانند.
در ادامه این دیدار، دکتر علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان ضمن عرض خیرمقدم و تشکر از اهتمام دکتر بلندی در جهت اجرای منویات مقام معظم رهبری، راه برون رفت از معضل فعلی اشتغال را توجه به آموزش علم توام با مهارت برشمرد و تصریح کرد: کار بدون علم و دانش و علم بدون مهارت، می تواند باعث اتلاف منابع و هزینه گردد.
استاندار همدان در ادامه اظهار داشت: کار دانشگاه جامع علمی کاربردی در زمینه آموزش علم همزمان با مهارت دارای اثرات مثبت در ارتقاء تولید و بهره وری و افزایش راندمان شده است. دکتر قاسمی فرزاد خواستار حضور پررنگ و فعال دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان همدان در شوراهای مرتبط با اشتغال استان شد و فعالیت این دانشگاه را مکمل فعالیت سایر ارگان‌های استان از جمله سازمان جهادکشاورزی، سازمان صمت و سایر سازمان های استان دانست که برای افزایش کیفیت و بهره‌وری مشاغل ، نقش‌آفرینی می‌کنند.
استاندار همدان افزود: اگر کارفرمای دریافت کننده تسهیلات، مکلف باشد در ازای تسهیلاتی که دریافت می‌کند افراد شاغل در آن مجموعه را برای آموزش و کسب مهارت لازم به دانشگاه جامع علمی‌کاربردی معرفی کند تا در کنار مهارت، علم و دانش را هم داشته باشد و یک کارگر ساده را به یک کاردان و تکنسین متخصص ارتقا دهد، علاوه بر افزایش بهره‌وری و جبران هزینه‌های انجام شده، آورده مناسبی را در اختیار کارفرما قرار خواهد داد. وی تصریح کرد: این کار، از طرفی هم باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس مفید بودن در افراد می‌شود و هم نهایتاً افزایش رضایتمندی شغلی و ارتقا رفاه اجتماعی خانواده را همراه دارد.
دکتر قاسمی فرزاد در پایان با استقبال از برنامه‌های دانشگاه جامع علمی کاربردی نگاه و رویکرد استانداری همدان را به بحث اشتغال، نگاه علمی و مهارتی دانست و آمادگی همکاری همه جانبه را با دانشگاه جامع علمی‌کاربردی اعلام کرد.
لازم به ذکر است در این دیدار ، دکتر فرشاد مسعودیان سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان همدان، دکتر رضانیا معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان و روسای ادارات واحد استانی همدان نیز حضور داشتند،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *